Ecivil.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
www.ecivil.gr
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ : ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΊΤΕ ΣΤΟ ECIVIL ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΕΊΤΕ ΚΑΙ ΤΟ WWW MΠΡΟΣΤΑ, WWW.ECIVIL.GR
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Πρόσφατα Θέματα
» ΠΩΣ ΣΤΑΜΑΤΑ Η ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΣΤΟΧΙΕΣ
από seismic 4/9/2022, 00:34

» Ο χώρος, χρόνος ο παρατηρητής και η ενέργεια μέσα στο σύμπαν
από seismic 11/1/2019, 12:36

» Οδοποιία 2
από adamstef 15/6/2018, 06:26

» Ερωτηματολόγιο πτυχιακής
από Katspyl 26/2/2017, 22:11

» Καλορίζικο!
από seismic 1/2/2017, 01:04

» Μπετό 3 2016-2017
από LosPollosHermanos 4/1/2017, 12:21

» Ανέκδοτα
από seismic 27/11/2016, 08:43

» Δομικές Μηχανές
από alexmoutseli 16/11/2016, 04:06

» Οδοστρώματα Τ.Μ.Σ.Υ.Δ.Ε.Α.
από alexmoutseli 16/11/2016, 03:54

» Οδική Ασφάλεια
από kmantalo 22/10/2016, 12:21

» τεχνική περιβάλλοντος
από Aris97 20/10/2016, 09:59

» Στατική 1
από darth 1/10/2016, 00:56

» Αντοχή 1 - 2ο Εξάμηνο
από porf 1/9/2016, 08:31

» ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΡΓΩΝ
από vagioukas 24/8/2016, 02:04

» Οδοποιία Θέμα!!
από stoored123 21/8/2016, 04:33

» Οδοποιία 1
από stoored123 21/8/2016, 03:59

» Οικοδομική 1
από alexmoutseli 19/8/2016, 03:07

» Οικοδομική ΙΙ
από Aris97 6/7/2016, 10:54

Ψηφοφορία

Σχετικά με τις αναρτήσεις αποτελεσμάτων εξετάσεων στο Facebook με ονόματα,επίθετα και βαθμό.

Καλορίζικο!  Vote_lcap81%Καλορίζικο!  Vote_rcap 81% [ 115 ]
Καλορίζικο!  Vote_lcap18%Καλορίζικο!  Vote_rcap 18% [ 25 ]
Καλορίζικο!  Vote_lcap1%Καλορίζικο!  Vote_rcap 1% [ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 142


Καλορίζικο!

Πήγαινε κάτω

Καλορίζικο!  Empty Καλορίζικο!

Δημοσίευση από seismic 18/1/2017, 06:10

http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO1&Sect2=HITOFF&d=PALL&p=1&u=%2Fnetahtml%2FPTO%2Fsrchnum.htm&r=1&f=G&l=50&s1=9%2C540%2C783.PN.&OS=PN%2F9%2C540%2C783&RS=PN%2F9%2C540%2C783

Ιs it possible to control the lateral torsional buckling over the body of bearing elements?
In an earthquake, the columns lose their eccentricity and their bases are lifted, creating twisting in all of the nodes of the structure. There is a limit to the eccentricity, that is, there is a limit to the surface area of the base which is lifted by the rollover moment. To minimize the twisting of the bases, we place strong foot girders in the columns. In the large longitudinal columns (walls), due to the large moments which occur during an earthquake, it is practically impossible to prevent rotation with the classical way of construction of the foot girders.
It is a method that uses a mechanism to pontoon nodes of higher level of constructions with earth and which dynamically deflect the lateral load of the earthquake through the vertical support elements and directs them into the ground controlling in this way the oscillation of the construction which causes torsional flexural buckling responsible for structural failures on the trunks of bearing elements.
The reaction of the mechanism to the raising of the roof of the longitudinal column and the opposing reaction of the at the bottom part of the base, divert the lateral load of the earthquake in the strong vertical section. With this diversion of the lateral load of the earthquake to the vertical columns, the twisting of the nodes is abolished because the lateral loadings of the earthquake are 100 per cent borne along the length of the columns, so it is impossible for them to twist in their main sections.
seismic
seismic
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 132
Points : 205
Φήμη : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2013
Τόπος : ΙΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλορίζικο!  Empty Απ: Καλορίζικο!

Δημοσίευση από seismic 1/2/2017, 01:04

Υπάρχουν οι μέθοδοι σχεδιασμού όπως είναι αυτή του βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=IO6MxxH0lMU&t=18s και υπάρχει και η μαθηματική τεκμηρίωση.
Στο πρώτο είμαι εφευρέτης στην μαθηματική τεκμηρίωση είμαι σκράπα. Όμως δεν είπα ποτέ ότι η δουλειά μου είναι να βρίσκω διατομές. Είπα ότι σας δείχνω τον δρόμο που πρέπει να ακολουθήσετε. Το τι νούμερο παπούτσι θα φοράτε αυτό το ξέρετε εσείς. Εγώ έκανα ανάλυση κατεύθυνσης των σεισμικών φορτίσεων και είδα ότι εκεί που τις οδηγείται εσείς είναι πάρα πολύ ανίσχυρες περιοχές γιατί τις οδηγείται πάνω στο κτίριο. Η δική μου μέθοδος παραλαμβάνει τις πλάγιες φορτίσεις του σεισμού και τις οδηγεί μέσα από τον κατακόρυφο κορμό των υποστυλωμάτων από εκεί που προήλθαν δηλαδή μέσα στο έδαφος.
Δύσκολο να το καταλάβεις .... όταν όμως το καταλάβεις θα δεις και το μονοπάτι που σας δείχνω. Οι διατομές χάλυβα και σκυροδέματος που απαιτούνται για να δουλέψει το δικό μου σύστημα είναι δική σας δουλειά και είναι καθαρά θέμα διαστασιολόγησης. .... Απίστευτος και όμως αληθινός. Cool
Σπούδασα στην μέση εκπαίδευση με ειδίκευση μηχανοτεχνίτης και εργοδηγός δομικών έργων. Αυτό σημαίνει ότι έμαθα μόνο τα βασικά στοιχεία που πρέπει να ξέρει ένας μηχανολόγος μηχανικός και ένας πολιτικός μηχανικός. Έμαθα όμως και κάτι που δεν το ξέρουν πολλοί. Έμαθα ταυτόχρονα σχέδιο μηχανολογικό και αρχιτεκτονικό τα οποία περιλαμβάνουν και μαθήματα ανάλυσης της κατεύθυνσης των δυνάμεων. Το σχέδιο είναι ένα μάθημα που ή το ξέρεις ή δεν το καταλαβαίνεις. Στο σχέδιο πάντα ήμουν μαθητής του 20. Ποιος από εσάς ξέρει και μηχανολογικό και αρχιτεκτονικό σχέδιο μαζί?
Η πατέντα μου βασίζεται πάνω στην γνώση αυτών των προδιαγραφών της ανάλυσης ανά κατεύθυνση των δυνάμεων του μηχανολογικού και αρχιτεκτονικού σχεδιασμού. Αυτό έμαθα αυτό ξέρω να κάνω.
Η αντοχή υλικών και η μετέπειτα μαθηματική διαστασιολόγηση με τις προδιαγραφές των απαιτούμενων υλικών της ευρεσιτεχνίας είναι δική σας δουλειά.
Πολλές φορές κάποια αντικείμενα έρευνας εμπλέκουν παραπάνω από μία επιστημονικές κατηγορίες. Τότε λέμε ότι έχουμε ένα διεπιστημονικό πεδίο ή αντικείμενο. Η πατέντα μου έχει διεπιστημονικό πεδίο διότι περιλαμβάνει μηχανολογικό εξοπλισμό, στατική μελέτη κτιριακών και άλλων δομικών έργων, και γεωλογική έρευνα.
Το κυριότερο όμως για την σύλληψη μιας ιδέας είναι να έχεις σφαιρική αντίληψη των πραγμάτων και των προβλημάτων και όχι απλά την καθαρή γνώση μιας πεπατημένης επιστήμης.
seismic
seismic
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 132
Points : 205
Φήμη : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2013
Τόπος : ΙΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης